Piękne ciało to jeden efektów prawidłowego dbania o układ chłonny. W tym celu wykonuje się drenaż limfatyczny, który pozwala na mechaniczne przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwia napływ świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Drenaż limfatyczny to masaż, który wykonany przez wyspecjalizowanego masażystę, doprowadza do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego oraz przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Co więcej, tworzy on optymalne warunki do regeneracji uszkodzonego układu limfatycznego. Dodatkowo, jest to również terapia na niewydolność krążeniową jak i jako profilaktykę przeciwżylakową.

Ze względu na swój charakter i zastosowanie, drenaż limfatyczny jest zabiegiem typowo zdrowotnym i nie wykonuje się go w celach relaksacyjnych. Wskazaniem do tego jest przede wszystkim obrzęk limfatyczny, spowodowany zastojem chłonki. Jest to niezwykle istotny czynnik, ponieważ nasilający się obrzęk może doprowadzić do wielu schorzeń, takich jak na przykład słoniowacizna.

Drenaż limfatyczny musi być wykonywany niezwykle starannie, aby skutecznie wspomóc krążenie limfy. Z tego względu, wykorzystuje się przy nim technikę uciskową, a ruch jest jednostajny, kierowany w stronę naczyń limfatycznych. Tego typu drenaż powinien być wykonywany wyłącznie przez specjalistów, ponieważ wymaga odpowiedniego wyczucia – ucisk powinien być delikatny, ale jednocześnie zdecydowany, aby limfa nie była cofana.

Drenaż limfatyczny wykonuje się głównie w przypadku obrzęku, jednak jest zalecany także w leczeniu pomocniczym żylaków dolnych czy chorób neurologicznych, a co więcej, drenaż ma również zastosowanie w medycynie estetycznej, jako uzupełnienie terapii lipidowej. Doskonale sprawdza się również w przypadku zmęczonych, opuchniętych nóg po całym dniu.