Piękne ciało bez wysiłku, a do tego pełne odprężenie? To wszystko zapewnia masaż bańką chińską, który zyskuje coraz większą popularność. Wpływa on pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale również na stan skóry. I to właśnie ten drugi aspekt najbardziej zachęca do zdecydowania się na zabieg.

Współczesny wynalazek czy tradycyjna metoda?

Bańki chińskie to fenomen, który pokochały kobiety na całym świecie. Jest szybki, skuteczny i przyjemny, ale mimo to, długo zyskiwał na popularności. Może to dziwić, biorąc pod uwagę, jak ciekawą historię mają bańki.

Ich koncepcja powstała w Chinach, gdzie przykładano bardzo dużą uwagę zarówno do nauk medycznych, jak i biologicznych. Opracowując skuteczne metody, mogące poprawić stan zdrowia, rozpoczęto terapię właśnie z użyciem baniek. Działo się to już ok. 3000 lat temu – wzmianki o nich odkryto nawet w starożytnej księdze Bo Shu. W końcu bańki zostały uznane za oficjalną technikę leczenia i, tak jak większość rozwiązań chińskich, podbiły cały świat.

Jak działają chińskie bańki do masażu?

Bańki, które w przypadku masażu są głównie gumowe, to proste urządzenie wykorzystywane do terapii z użyciem podciśnienia. Jak działają? Chodzi po prostu ruch, który ma usunąć powietrze z bańki, tworząc tym samym wymagane podciśnienie. Doprowadza to do zassania skóry i tkanek, a tym samym do mikrouszkodzeń naczyń krwionośnych. Dodatkowo, można wyróżnić dwa rodzaje oddziaływania baniek, czyli odruchowe oraz mechaniczne.

Przebieg masażu

Zadowalające efekty można osiągnąć jedynie wykonując masaż w odpowiedni sposób. Rytuał powinien rozpocząć się więc od dokładnego natłuszczenia skóry, a następnie zassania bańki na wybranej części ciała. Należy wykonać nimi ruch podłużny, kolisty lub też zygzakowaty, a dla zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa, zaleca się, aby bańki były przesuwane wzdłuż przebiegu naczyń krwionośnych i limfatycznych. Taki masaż powinno się wykonywać przynajmniej 15 minut, aby ciało zostało wystarczająco pobudzone.

Właściwości baniek chińskich

Wielu osobom masaż bańkami chińskimi kojarzy się po prostu z odprężeniem i chwilą na wypoczynek psychiczny. Oczywiście jest to prawda, jednak tego typu masaż ma znacznie więcej właściwości, które wpływają pozytywnie na nasze ciało. Jest on jedną z najskuteczniejszych metod drenażu limfatycznego. Jednym z celów baniek jest pozbycie się uciążliwego i przewlekłego bólu, na przykład kręgosłupa, oraz dolegliwości związanych z mięśniami. A według badań, jest to też skuteczna metoda walki między innymi z rwą kulszową czy też zapaleniem płuc.

Większość kobiet interesuje jednak działanie baniek wpływające na wygląd ich ciała – jest to bowiem technika idealna do pozbycia się rozstępów, a także ujędrnienia i wymodelowania sylwetki. W tym przypadku, wskazuje się na specyficzne działanie baniek, jakim jest odżywienie tkanek, a także przyspieszenie usuwania z nich toksyn. Dodatkowo, podczas takiego masażu, zostaje usunięty nadmiar wody z organizmu.

Nie można również nie wspomnieć o cellulicie, który masaż bańką skutecznie redukuje rozbijając komórki tłuszczowe – robi się to z pomocą mechanicznego pobudzenia tkanek. Masaż usprawnia też lokalny odpływ żylny i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a dodatkowe korzyści wynikające z takiego zabiegu to sprawniej funkcjonujący układ krążenia, dotlenienie komórek i zminimalizowanie obrzęków.

Co ciekawe, masaż bańką chińską pomaga też w dodatkowych działaniach profilaktycznych, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne. To pozwala na lepsze przyswajanie składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych i uzyskanie zadowalających efektów.

Zdecyduj, o co chcesz zadbać

Masaż bańką chińską można wykonywać na całym ciele lub na jego konkretnych obszarach. W naszym SPA dostosowujemy jego przebieg do oczekiwań klientki, dlatego jeśli liczysz na szybkie i zdumiewające efekty, od razu umów się na zabieg.


Źródła:

  1. M. Kowza-Dzwonkowska, M. Kawa, A. Orlikowska, Zastosowanie baniek w fizjoterapii, odnowie biologicznej i kosmetologii, Rocznik Naukowy, AWFiS w Gdańsku, 2
  2. M. Radziejowska, P. Radziejowski, K. Rutkowska, Masaż gumową bańką chińską w profilaktyce lipodystrofii (studium przypadku), Innowacyjność i tradycja w kosmetologii. Monografia pod redakcją dr Katarzyny Kordus. Wydawnictwo WSEiT. Poznań
  3. K. Pelc, S. Smaga, K. Zielińska, Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską
  4. B. Trybulec, S. Orzechowska, Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, Rehabilitacja w Praktyce, 2015