Piękna skóra przez cały rok

Każdy z nas stara się dbać o pielęgnację skóry przez proste względy – skóra jest oczyszczona, odświeżona, gładka oraz działamy przeciw jej starzeniu się. Dlatego niezastąpionym pomocnikiem w zachowaniu tych atrybutów piękna jest peeling. Peeling to najchętniej wybierany zabieg kosmetyczny, który złuszcza i odświeża naskórek, a wybór i gama jest naprawdę duża co pozwoli nam na dobranie odpowiedniego peelingu do każdego rodzaju skóry i cery.

Czym jest peeling i kiedy należy go stosować?

Zadaniem peelingu jest złuszczenie martwego naskórka i wierzchniej warstwy naskórka, co pozwoli na odkrycie nowej i świeżej warstwy skóry. Dzięki temu wspomagamy skórę w procesie jej naturalnej i cyklicznej odnowy pobudzając komórki do produkcji i wzrostu. Peeling powinniśmy stosować 1 raz w tygodniu w serii zabiegów (4-8 razy), zależy to także od cech indywidualnych skóry i jej reakcji. Zbyt częste peelingowanie może zaburzyć równowagę lipidową naskórka i podrażnienie i tym możemy narobić sobie więcej szkody niż pożytku, także tego typu zabieg najlepiej wykonać u profesjonalisty – kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej bądź dermatologa jeżeli chodzi o peelingi medyczne i bardziej ingerencyjne.

Zalety stosowania peelingów

W zależności jaki rodzaj peelingu zastosujemy, pozwala on pozbyć się zmian pigmentacyjnych bądź je rozjaśnić, pomaga spłycić drobne i głębokie zmarszczki i przyśpieszają produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się gładka i promienna, bardziej jędrna. Peeling stosujemy także jako kurację przeciwtrądzikową, gdzie likwiduje rozszerzone pory, redukuje blizny oraz rozstępy.

Rodzaje peelingów

Peeling mechaniczny inaczej scrub, są to drobne granulki lub cząsteczki ścierające, które mechanicznie złuszczają naskórek. Taki peeling dzielimy na drobnoziarnisty i gruboziarnisty. Wykorzystuje się tutaj składników naturalnych (np. pestki owoców czy drobinki cukru), jak i syntetycznych mini kuleczek. Najmocniejszą i najpopularniejszą formą tego peelingu jest mikrodermabrazja czyli kontrolowane warstwowe złuszczanie naskórka, bardzo dobrze działa na odświeżenie jak i blizny potrądzikowe i zmarszczki, dobrze poprawia mikrokrążenie i masuje skórę. Nie zaleca się jego stosowania w okresie letnim, gdyż możemy narazić się na podrażnienia i przebarwienia słoneczne, używamy tutaj wysokich filtrów po zabiegu. Ten rodzaj peelingu sprawdzi się w cerze normalnej i dość grubej, natomiast cerze wrażliwej i problematycznej odradza się te zastosowanie.

Peeling enzymatyczny to najbardziej delikatny rodzaj peelingu, który stanie się doskonałym wyborem dla cer wrażliwych, naczynkowych, atopowych. Działa on na zasadzie chemicznego złuszczania za pomocą rozpuszczających enzymów zawartych w kwasach owocowych oraz enzymy i ekstrakty pozyskiwane z wyciągów roślin. Jest to peeling, który można stosować cały rok bez obawy o podrażnienie czy przebarwienia.

Peeling kawitacyjny jest wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych i jest bardzo skuteczny w dokładnym oczyszczeniu skóry ze wszelkich zanieczyszczeń, dotlenia skórę, wygładza jej powierzchnię oraz zmniejsza widoczność blizn i przebarwień. Polega on na oczyszczeniu wilgotnej skóry za pomocą ultradźwięków emitowanych przez specjalną szpatułkę.

Peeling kwasowy jest już dość inwazyjnym peelingiem, który tylko i wyłącznie można wykonwać w gabinecie kosmetycznym bądź pod okiem lekarza, gdzie zostanie dobrane najlepszy rodzaj kwasu i jego stężenie adekwatne do rodzaju skóry. Jego działanie wnika głębiej niż peeling enzymatyczny czy mechaniczny. Najczęściej wymaga on przygotowania cery poprzez stosowanie specjalnych kremów delikatnie złuszczających. Do użytku domowego przeznaczone są peelingi zawierające mniejsze stężenie kwasów, o łagodniejszym działaniu. Stosując terapię kwasami, należy pamiętać o codziennym stosowaniu kremów z wysokim filtrem UVA i UVB, unikać sauny, solarium i opalania. Tego typu peeling najlepiej wykonywać jesienią i zimą, kiedy skóra nie jest narażona na częstą ekspozycję na promienie słoneczne. Doskonale radzą sobie z przebarwieniami, zmarszczkami, zaskórnikami i bliznami potrądzikowymi, skóra jest odświeżona, gładka jak po zrzuceniu drugiej skóry.

Należy pamiętać, by dobór odpowiedniego peelingu zostawić profesjonaliście, który pomoże osiągnąć jak najlepszy efekt, by cieszyć się piękna i młodszą skórą. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam bardziej w zapoznaniu się z najlepszymi metodami w zachowaniu pięknej skóry.

Źródło: https://aesthetic.com.pl/kosmetyka-estetyczna/peeling-chemiczny-medyczny
https://www.jestemfit.pl/artykuly/uroda/pielegnacja-twarzy-rodzaje-peelingow-i-ich-dzialanie
Autor: Małgorzata Kubin – fizjoterapeuta